A Vadászgörények ápolása
Nagyon tiszta állatok a vadászgörények, sok teendő velük ilyen téren nincs!
A karomvágás
Az egyik, amit otthoni környezetben tartott állatoknál mégis el kell időnként végezni.
A lakásban tartott görényeknek nem kopik olyan mértékben a kis karmuk, mint ahogy szabadon élő társaiké. A karmok levágását első alkalommal érdemes szakemberre bízni, hacsak nincs már tapasztalatunk esetleg más kisállat (nyuszi, cica) pedikűrjében. Az állatorvosnál elleshetjük a fogásokat, hogy mekkora részét kell levágni, hogy tartsuk az állatot... A lényeg a görényeknél is mint más karmos állatoknál, az élő, rózsaszín résztől visszafelé hagyjunk meg 3-4 mm-t, és csak alatta vágjuk le a szarus részt. így nem változik meg a járásuk, elkerülhetjük az ebből adódó bokasüllyedést, és persze nem okozunk nekik fájdalmat. Nem árt ha van egy segítőtársunk is a hadművelet alatt, aki segít lefogni és a figyelmét elterelni a kis áldozatunknak.
Fürdetés
Lényeges tudnunk, hogy a vadászgörények nem attól lesznek szagmentesek, ha sűrűn fürdetjük őket, éppen ellenkezőleg! Megbontjuk a saját öntisztulási mechanizmusukat, ettől még szagosabbá válnak.
érdemes csak azokra az alkalmakra korlátozni a fürdetéseket, amikor tényleg nagy szükség van rá, tehát valami oknál fogva nagyon összepiszkolják magukat. Ezek az alkalmak tényleg nagyon ritkán fordulnak elő, így lehetőleg évente maximum kétszer háromszor mossuk meg őket. A legjobb ha nekik kifejlesztett sampont használunk, ezzel kíméletesen tisztíthatjuk a bundájukat.
A bundájukon kívül előfordulhat hogy a fülük is ápolásra szorul. Ezt érdemes egy enyhén beolajozott fültisztító pálcikával végezni.
Csak a külső járatokat pucolgassuk meg, a benti részeket nem bántsuk, azzal nagy kárt okozhatunk bennük! Ha több állatot tartunk, ők elvégzik ezt helyettünk, csak annyit kell tennünk hogy egy kis étolajjal esetleg olivaolajjal bekenjük a külső hallójáratot...
A görények általában évente kétszer, tavasszal és ősszel levedlik a bundájukat. Ezt nem látványosan teszik, hanem mint a kutyák vagy a cicák, szépen, fokozatosan. Ilyenkor fésülgessük-kefélgessük őket gyakrabban, segíthetünk nekik megszabadulni a felesleges szőrtől. Ha ivartalanítjuk kedvencünket, vagy vemhesség előtt állnak, gyakori hogy szinte teljesen levedlenek. Ez teljesen normális, nem kell megijedni!
Ivartalanítás
Az ivarérettség hímeknél kellemetlen szagokat, agresszivitást eredményezhet. Ez körülbelül 7-9 hónapos korban következik be. Amennyiben nem szeretnénk tenyésztéssel foglalkozni, érdemes egy állatorvossal konzultálni az ivartalanítás ügyében. Ennek több előnye is van, a szagokon és agresszión kívül vannak esetek amikor ez egészségügyi okokból elkerülhetetlen. Ezt a görényünk állatorvosával beszéljük meg!
A nőstények szintén 7-9 hónapos korukban vállnak ivaréretté. A legtöbb gazdi ivartalanítja a kis görénylányt, mivel a tüzelés megviselheti az állatokat. Az ők ivartalanítását is szakemberrel beszéljük meg elsősorban!